image
SANALLAŞTIRMA = TASARRUF

Bilişim Altyapıları için Sanallaştırma

Sanallaştırma teknolojileri kurumsal yapılardaki atıl kapasiteyi aktifleştirmeyi amaçlar. Sanallaştırma çözümleri sayesinde firmalar, başta bilişim donanım/yazılım giderleri konusu gelecek şekilde çeşitli konularda küçümsenemeyecek oranda tasarruf ederler.

Örneğin sanallaştırma çözümleri ile bileşenlerden tasarruf edilmesi sayesinde sistemin genel enerji kaybı da dolaylı olarak azalır, enerjiden tasarruf edilir. Sanallaştırma sayesinde sistem yönetiminde esneklik ve kolaylık sağlanır, iş gücünden tasarruf edilir.

image

Sanallaştırma Nedir?

Sanallaştırma; sunucu, işletim sistemi, ağ, depolama alanı veya masaüstü vb. gibi bir kaynağın, fiziksel donanımlardan bağımsız ve soyut olarak oluşturulması işidir. Daha yüksek güvenlik için sanallaştırma kullanılarak kullanıcılar ile kaynaklar arasına bir mantık katmanı eklenir ve kullanıcılar kaynaklardan soyutlanır.

BT Sistemleri İçin Sanallaştırma Çözümleri

image

Sunucu Sanallaştırma

Birden fazla olan fiziksel sunucu kaynakları sanal kaynaklara dönüştürülerek fiziksel kaynaklardan tasarruf edilir. Örneğin 5 fiziksel sunucu sanallaştırılır ve hepsi 1 fiziksel sunucu üzerinde sanal olarak çalıştırılır. Böylece fiziksel kaynaklardan tasarruf edilir, yüksek verimlilik sağlanır.

image

Ağ Sanallaştırma

Ağ bileşenleri sanallaştırılarak, fiziksel ağ ile bağlantı yapılmış gibi çalışma sağlanan sanallaştırma yöntemidir. Böylece daha az sayıda bilişim ekipmanı ile daha çok sayıda sanal ağ kurulabilir. Ayrıca ağ güvenliği için mikro segmentasyon yapılarak ağ güvenliği artırılabilir.

image

Uygulama Sanallaştırma

Uygulamaların bilgisayarlara kurulmadan, sadece sunucu üzerinden çalıştırılıp, bilgisayara kurulmuş gibi kullanılabilmesine imkan sağlayan sanallaştırma yöntemidir. Bu yöntemle kullanıcılar tüm iş uygulamalarına yüksek performansla, mekândan bağımsız ve kesintisiz erişim sağlarlar.

image

Masaüstü Sanallaştırma

Masaüstü sistemleri sanallaştırılarak veri merkezine taşınır, son kullanıcıların lokal ağ veya internet üzerinden bu kaynaklara erişimi sağlanır. Böylece masaüstlerine ve uygulamalara dizüstü, tablet veya mobil cihazlarından erişim sağlanır, hareket halindeyken sisteme bağlı kalınabilir.

EN İYİLERLE ÇALIŞIYORUZ

Sanallaştırma Çözüm Ortaklarımız

Sizi Arayalım

Bilgilerinizi girin, destek ekibimiz sizi iş saatleri içerisinde arasın, ilgilendiğiniz konu hakkında bilgi versin.

    Bilgileriniz asla paylaşılmaz ve hiç kimseye satılmaz.